Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a karibi ország kritikus helyzetével, illetve elsősorban az amerikai „békefenntartók” évtizedek óta tartó, igen ellentmondásos tevékenységével. Ezúttal az ország belpolitikájába nyújtunk részletes betekintést, Robert Muggah Foreign Policy-ben megjelent elemzése segítségével.
Haiti helyzete kritikus: a csőd szélén lévő ország nemcsak komoly gazdasági, hanem humanitárius katasztrófa előtt áll. Az éhínség minden eddiginél nagyobb méreteket öltött, hiszen a csaknem 12 milliós országban 4,7 millió főnek (melyből 2,4 millió gyermek) nincs elegendő élelme. Mindezeken felül a kolerajárvány és a természeti katasztrófák sem kímélik a karibi országot.
A helyzetet tovább súlyosbítja Haiti jelenlegi belbiztonsági helyzete, melynek romlásában közrejátszottak különböző bűnszervezetek, melyek tagjai mára már a politikától kezdve a rendőrségig szinte mindenhol megvetették a lábukat.
A haiti bűnszervezetek korántsem újkeletűek, hiszen már igen korán sikerült felépíteniük a már említett komoly hálózatot, amely évtizedekig politikusok, üzletemberek és bürokraták támogatását élvezte – ez pedig elsősorban a nagy mennyiségű fegyveradományokban nyilvánult meg.
Mára már csaknem 200 ilyen fegyveres bűnszervezet uralja Haitit, tevékenységük pedig a megfélemlítéstől kezdve a pénzmosáson át a kábítószerkereskedelemig terjed.
A többi között a szóban forgó bűnszervezetek felelősek a súlyos élelmiszerhiányért és a kolerafertőzésekért is: ez elsősorban a segítség útjának akadályozásában, az üzemanyagkészletek feletti teljes uralom gyakorlásában, valamint a kórházak, iskolák és más intézmények működésének befolyásolásában, szabotálásában nyilvánul meg.
Politikai részről a bűnszervezetek támogatása töretlen. Nemrégiben nemcsak az Egyesült Államok, hanem Nagy Britannia és Kanada is szankciókat hozott számos egykori és jelenleg is hatalmon lévő politikus, köztisztviselő és üzletember ellen – ez főleg az utazás korlátozásában, vagyonelkobzásban, illetve a fegyverkereskedelem komoly szabályozásában nyilvánult meg – azonban ezek sem hozták el a kívánt eredményt, hiszen a bűnözés mértéke szinte alig csökkent az országban.
A politika és a bűnszervezetek szoros összefonódása lassan letaszítja Haitit a lejtőn. A nehézfegyverzettel rendelkező csapatok mára már a kulcsfontosságú városok nagyobb hányadát ellenőrzésük alá vonták, a többi között a főváros, Port-au-Prince területének háromnegyedét is.
Súlyosbítja továbbá a helyzetet az illegális lőfegyverek fokozott importja is, hiszen ezek is végül a bandáknál érnek célba. A kábítószerkereskedelem is nekik kedvez, hiszen az onnan befolyó nyereség szintén az övék.
Ami magát az ország belbiztonságát illeti, a rendfenntartó szervek helyzete is kritikus, elsősorban a felszerelés minősége, vagy nem léte, illetve az emberhiány miatt. Ebből kifolyólag a határvédelem és ellenőrzés is komoly kihívást jelent.
A haiti helyzet nemrégiben nemzetközi figyelemben részesült: Justin Trudeau kanadai miniszterelnök február 16-án a Bahamákon részt vett az éves karibi vezetők találkozóján, ahol ígéretet tett hadihajók küldésére a hatékonyabb információgyűjtés érdekében.
Update: We’ve announced more support for the Haitian people, as they work to bring an end to the crisis in Haiti. In the days to come, we’ll deliver additional tactical and armoured vehicles – and deploy @RoyalCanNavy vessels off the Haitian coast.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) February 17, 2023
Egyébként nem ez az első kanadai intervenció, hiszen az ország már katonai repülőgépeket is bevetett hasonló céllal, segítve így a haiti rendőrök munkáját.
Mindezeken felül, Kanada nagy mennyiségű pénzbeli támogatással is segíti Haitit: 12,3 millió dollárral járul hozzá a humanitárius segélyhez, illetve további 10 milliót adományoz a haiti nők és gyerekek megsegítésére, akik otthonaikat elhagyva a dominikai határ mentén tartózkodnak.
Ahhoz, hogy Haiti helyzete javulhasson, rendszerszintű átalakítás kell, hogy ténylegesen fel lehessen venni a korrupcióval és a bűnözéssel a harcot. Robert Muggah szerint a figyelemnek inkább a jelenlegi törvények teljes körű átalakítására és a belbiztonságra kellene irányulnia, elsősorban a rendőrök megfelelő kiképzésére, felszerelésére, illetve a társadalom állandó támogatására, ezáltal pedig fokozatosan gátat lehetne szabni az elhatalmasodó bűntetteknek.
Szemlézte: Nyilas Sára
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon