Az elmúlt időszakban végigkövettük Elon Musk törekvéseit és azt is, ahogyan végül megszerzi az egyik legnagyobb közösségi médiát, a Twittert. Musk ezután megpróbálta megreformálni a platformot, többek között a vezetőség leváltásával, illetve újabb funkciók beiktatásával. Nagyjából egy hónappal később, hol tart most a Twitter? Vajon sikerült Elon Musknak véghez vinnie azt, amit tervezett? Vajon az alkalmazás feletti uralma sikersztoriként vagy kudarcként vonul be a történelembe?
Musk nagyszabású Twitter-tisztújítása óta sok minden történt az alkalmazással: kiderült például, hogy
a Twittert szoros szálak fűzték a nemzetbiztonsági szolgálathoz és beavatkozott az amerikai választásokba is. Mindezeken felül, a korábbi radikális baloldali vezetőség alatt élesen működött a cenzúra is:
olyan méreteket öltött a tartalmak szűrése, hogy még a Stanford Egyetem epidemiológusainak elemzését is „árnyék-tiltották,” vagyis világos politikai céllal korlátozták a bejegyzés elérését, mivel az nem illett bele a narratívájukba.
I see @elonmusk is accused of arbitrary censorship. Yet Twitter bans were arbitrary for two years and the Left was good with it. Musk is teaching them about free speech the way you teach bullies—not by lecturing them but by periodically stomping on THEIR feet. Very educational!
— Dinesh D'Souza (@DineshDSouza) December 18, 2022
Miután már Musk koordinálja az alkalmazás működését, tiltásra került számos pedofíliához köthető fiók, illetve olyan felhasználók is, akik nyíltan hirdették antifasiszta szemléletüket, erőszakot szítva így a közösségi médiában. Jogosan merül fel a kérdés: vajon hogy lehettek ezen fiókok mindezidáig aktívak, nemcsak az előző, hanem még az azt megelőző vezetőség és moderátorok idején is?
Sumantra Maitra, a The American Conservative szerzője szerint a Twitter esetét kivetíthetjük a jelenlegi amerikai bürokrácia helyzetére, hiszen a kettő gyakorlatilag hasonlóan működik: „lelkesen képviseli és védi saját nézeteit, megvető azokkal, akik alatta helyezkednek el, hódolatteljes a felette lévőkkel.”
A moderátorok és a vezetőség feladata pedig kimerült annyiban, hogy saját radikalizmusukkal és ideológiájukkal árasszák el a közvéleményt.
Az elmúlt hetekben Musk „Twitter Files” néven belső dokumentumokat osztott meg újságírókkal, elsősorban azzal a céllal, hogy a felhasználók jobban átláthassák a működési elveket, illetve betekintést nyerjenek az egykori döntéshozatal munkásságába. Zömében email-váltásokról, illetve Slack üzenetekről van szó, amelyekben az alkalmazottak az alkalmazással kapcsolatos ügyeket tárgyalták meg: Trump tiltását, illetve azt is, ahogy a cég korlátozza egyes fiókok hozzáférését, amelyek tulajdonosai megsértették a cég irányelveit.
The Twitter Files, Part Deux!! �� https://t.co/bH9UiTSEK2
— Elon Musk (@elonmusk) December 9, 2022
Azon Twitter File, amely kétségkívül nagy port kavart, az FBI és a hajdani Twitter közötti interakciókat mutatta be.
A hatos számú file szerint 2020 január és 2022 novembere között több mint 150 emailváltásra került sor az FBI és Yoel Roth egykori biztonságért felelős igazgató között.
It's not just that the FBI and other agencies are dictating general content moderation policies, which would be bad enough -- they're *micro-targeting* the lawful speech of specific individuals, and demanding secret punitive action be taken against them https://t.co/1DkGtcjACj
— Michael Tracey (@mtracey) December 18, 2022
A virtuális üzenetváltás révén az FBI információt kért azon Twitter felhasználókról, akik különböző aktív nyomozásokhoz voltak köthetők. Azonban az esetek jelentős részében az ügynökség állítólag követelte a választásokkal kapcsolatos álhírek elleni fellépést is.
Egyébként az FBI 2016 óta rendelkezik közösségi médiára szakosodott csoporttal. A 80 főből álló egység fő célja azon egyének kiszűrése, akik külföldről avatkoznának be a választásokba. A legutolsó FBI beavatkozás november 5-én történt, amikor a San Franciscó-i rendőrség birtokába került egy 25 fiókból álló lista azokról az egyénekről, akik feltehetően téves információt terjesztettek a decemberi félidős választásokkal kapcsolatban.
nyilvánosságra kerülő dokumentumok nagymértékben megosztották a jobb- és baloldali hangokat a közösségi médiában: míg a baloldali vélemények szerint pusztán felhajtásról van szó, a republikánusok igenis komolyan veszik a file-ok tartalmát. Mike Turner, republikánus képviselő nyilatkozatában úgy fogalmazott, mindenféleképpen követni fogják az eseményeket, az Igazságügyi Minisztériumban és az FBI-nál is. Turner hangsúlyozta, ez az incidens lesz a figyelem középpontjában:
meg kell ugyanis bizonyosodniuk arról, hogy az FBI nem avatkozik bele azon területek munkájába, ami nem tartozik hatáskörébe.
Jogosan merül fel a kérdés több republikánus képviselőben is: vajon lehet-e még bízni az FBI-ban? A válasz még várat magára, hiszen az ügy mindenféleképpen további nyomozást igényel. Annyi biztos, hogy a Twitter File-ok olyan eddig rejtett dokumentumokat hoztak és hoznak nyilvánosságra, amelyek nagymértékben érintik Amerika lakosságát.
Szemlézte: Nyilas Sára
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon