Az amerikai konzervatív National Review hasábjain Michael Brendan Dougherty írt a magyar választás tanulságairól.
"A nemzeti konzervativizmus nemzeti következményeket hoz" - kezdi írását. Az ukrajnai háborúig Lengyelország Jog és Igazságosság párti kormányzatát rendre Magyarországgal együtt emlegették, mint a "lecsúszó demokráciák" példáját - mert társadalmilag konzervatív törvényeket és reformokat hoztak, amelyek a progresszív intézmények hatalmát gyengítették.
A lengyel és a magyar közvélemény ugyanakkor máshogy értékeli a háborút. Míg Lengyelország konfrontatív, addig a magyarok nem akarják, hogy hazájuk belesodródjon a konfliktusba, amiből nem tudnak jól kijönni. Az előző századbeli történelmi folyamataik meg tudják magyarázni a különbséget a két felfogás között.
A National Review szerzője hangsúlyozza, hogy Magyarország nem akadályozta az EU szankcióit, de Németországhoz hasonlóan nem vágja el magát az orosz energiától. Magyarország és Ukrajna között ráadásul etnikai viták voltak: míg Magyarország állampolgárságot adott az ukrajnai magyaroknak, addig Ukrajna a helyi magyarok oktatási jogait korlátozta - emlékeztet a szerző.
Magyarország rendkívüli nemzetközi figyelmet kap balról és jobbról is, mint a társadalmi háborúk egyik terepe
- fogalmaz a National Review munkatársa. Orbán és fő ellenfele is társadalmi konzervativizmusát hangsúlyozta. A népszavazás végeredménye is arra figyelmeztetheti a progresszív erőket, hogy Magyarország nem fog Belgiummá változni egyik napról a másikra - legalábbis demokratikusan nem.
Szemlézte: RG
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon!