November 25-e, a Nők Elleni Erőszak Világnapja minden évben lehetőséget ad arra, hogy felhívjuk a figyelmet a nők és lányok elleni erőszak rejtett, mégis súlyos problémájára, amely a világ számos országában jelen van. Az ENSZ által hivatalosan is elismert nap célja, hogy tudatosítsa a társadalomban az erőszakos cselekményeket és az áldozatok jogait, miközben a világ minden táján a megelőzés, a védelem és a támogatás szükségességére hívja fel a figyelmet.
Ezen a napon Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke is kifejezte aggodalmát, amikor X-en megosztotta: „Ma van a Nők Elleni Erőszak Eltüntetésének Nemzetközi Napja. Egy nap, amely arra ösztönöz minket, hogy emlékezzünk korunk híreire, melyekben még mindig sok, túl sok az erőszak és feminicidiumok esete. Ez egy társadalmi és kulturális pestis, amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül, hanem arra kell késztessen bennünket, hogy minden lehetséges cselekedettel védelmezzük az áldozatokat az erőszak borzalmaitól.” Meloni hangsúlyozta, hogy az olasz kormány számos eszközt alkalmazott a nők védelme érdekében.
Oggi è la Giornata internazionale per l’eliminazione della violenza contro le donne. Una giornata che ci porta a ricordare la cronaca dei nostri giorni con ancora tanti, troppi casi di violenza e femminicidi. Una piaga sociale e culturale che non ci consente di voltare lo sguardo…
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) November 25, 2024
Az erőszak mértéke egyre aggasztóbb. Az Olasz Köztársaság elnöke, Sergio Mattarella, szintén megszólalt a világnap alkalmából. „Az erőszak a nők ellen szörnyű számadatokat mutat. Olyan viselkedés, amelyet nem lehet indokolni, és amely mélyen gyökerezik a társadalmi egyenlőtlenségekben, a nemi sztereotípiákban és olyan kultúrákban, amelyek elnézik vagy minimalizálják a bántalmazást, gyakran még a családon belül is” – mondta Mattarella.
A közelmúltban közzétett statisztikák szerint 2024 első felében az Európai Unióban 6%-os növekedés volt tapasztalható a zaklatás (stalking) eseteiben, amely a nők 74%-át érinti.
Ezen kívül 15%-os emelkedés történt a családon belüli bántalmazásban, amelyet a nők 81%-a szenved el, míg a szexuális erőszakok száma 8%-kal nőtt, és ezen bűncselekmények 91%-ában a nők az áldozatok (28%-uk kiskorú).
Forrás: Eurostat
Az elmúlt években Olaszország számos jogszabályt vezetett be a nők védelmére, beleértve a „Vörös Kód”-ot, amely a női áldozatok védelmi rendszerét bővítette. Az új statisztikák szerint a nemi alapú erőszak új formái, mint a házasságra kényszerítés vagy a szexuálisan explicit tartalmak visszaélésszerű terjesztése (úgynevezett bosszúpornó), jelentős növekedést mutatnak. A statisztikák szerint a családon belüli bántalmazás és a szexuális erőszak bűncselekményeiben jelentős részben külföldi elkövetők is részt vesznek, például 18%-a a zaklatásos eseteknek külföldiek által történik.
Mindezek a számadatok, a miniszterelnök és a köztársasági elnök szavai és a folytatódó erőszakos esetek rávilágítanak arra, hogy a nők elleni erőszak még mindig krízishelyzetet jelent, amely azonnali és hatékony társadalmi és jogi válaszokat igényel. Ahogy Mattarella fogalmazott, „a nők jogait továbbra is sértik, és ez egy folytatódó vészhelyzet, amely minden nő életét veszélyezteti”. Az erőszak megelőzésére és az áldozatok védelmére tett intézkedések folytatása, a társadalmi előítéletek felszámolása és a nők védelmét szolgáló források biztosítása alapvető fontosságú, hogy a jövőben a nők valóban biztonságban érezhessék magukat.
Szemlézte: Pál Eszter
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon