Anthony Albanese miniszterelnök bejelentette, hogy az ausztrál kormány törvénybe foglalja a 16 éven aluliak közösségi médiára vonatkozó tilalmát. A világelsőnek nevezett intézkedéscsomag a jövő év végén válhat törvénnyé.
Ausztrália egy olyan korhatár-ellenőrzési rendszert tesztel, amely a gyermekek közösségi média platformokhoz való hozzáférésének megakadályozását segíti, egy olyan intézkedéssorozat részeként, amely nem csak világelsőnek, de az eddigi legszigorúbb ellenőrzésnek is minősül.
„Ez az anyukáknak és az apukáknak szól. Ők, akárcsak én, betegre aggódják magukat a gyerekeink internetes biztonsága miatt. Szeretném, ha az ausztrál családok tudnák, hogy a kormány támogatja őket” – jelentette be a miniszterelnök.
Albanese a gyermekek fizikai és mentális egészségét fenyegető kockázatokra hivatkozott, melyek a túlzott közösségi média használat miatt jelentkeznek – különösen a lányokat fenyegető, a testkép káros ábrázolásából és a nőgyűlölő tartalmakból eredőket emelte ki.
A kormány szerint a közösségi média platformok feladata lesz bizonyítani, hogy ésszerű lépéseket tesznek a hozzáférés megakadályozására. Albanese elmondta, hogy nem lesznek büntetések a felhasználókra nézve, és hogy a törvények betartatása az ausztrál online szabályozó hatóságon, az eSafety Commissioner-en múlik.
Számos ország tett már fogadalmat arra, hogy jogszabályokkal korlátozza a gyermekek közösségi média használatát, de Ausztrália politikája az egyik legszigorúbb. Eddig egyetlen ország sem próbálkozott olyan korellenőrzési módszerekkel, mint a biometrikus adatok vagy a hatósági azonosítás. Ezt a két módszert jelenleg is tesztelik. Emellett Ausztrália javasolta eddig a legmagasabb korhatárt.
Franciaország tavaly a közösségi média betiltását a 15 év alattiak számára vetette fel, de a felhasználók szülői beleegyezéssel elkerülhették a tilalmat. Az Egyesült Államok évtizedek óta megköveteli a technológiai vállalatoktól, hogy szülői beleegyezést kérjenek a 13 év alatti gyermekek adataihoz való hozzáféréshez, ami a legtöbb közösségi média platformon ahhoz vezetett, hogy az e korhatár alattiak nem férhetnek hozzá a szolgáltatásaikhoz.
Bár a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a közösségi médiaplatformok károsíthatják a serdülők mentális egészségét, sokan megosztottak, hogy mennyire lenne célszerű betiltani őket.
Egyes szakértők szerint a tiltások csak késleltetik a fiatalok olyan alkalmazásokkal való megismerkedését, mint a TikTok, az Instagram és a Facebook, ahelyett, hogy megtanítanák őket arra, hogyan használják tudatosan ezeket az online tereket.
A hozzáférés korlátozására tett korábbi kísérletek – a többi között az Európai Unió részéről – nagyrészt kudarcba fulladtak, vagy a technológiai cégek ellenkezéseibe ütköztek. Emellett továbbra is kérdéses, hogy a végrehajtás hogyan működne, mivel léteznek olyan eszközök, amelyekkel megkerülhetők az életkor-ellenőrzési előírások.
A jogszabály 12 hónappal az elfogadása után lépne hatályba, és a bevezetését követően felülvizsgálat várható. Az érintett platformok közé tartozna a Meta-hoz tartozó Instagram és Facebook, valamint a Bytedance-hez tartozó TikTok, az Elon Musk tulajdonában lévő X, valamint az Alphabethez tartozó YouTube is. A cégek egyelőre nem nyilatkoztak a törvénnyel kapcsolatban.
A Digital Industry Group – egy olyan képviseleti testület, amelynek tagja a Meta, a TikTok, az X és a Google is – szerint az intézkedés arra ösztönözheti a fiatalokat, hogy felfedezzék az internet sötétebb, szabályozatlan részeit, miközben elvágja a támogató hálózatokhoz való hozzáférésüket.
Az Ausztrál Gyermekjogi Munkacsoport októberben a kormánynak küldött nyílt levelében, amelyet több mint 100 szakember és 20 civil társadalmi szervezet írt alá, felszólította Albanese-t, hogy inkább a közösségi média platformokra vonatkozó „biztonsági előírások” bevezetését vizsgálja meg.
A csoport rámutatott az ENSZ tanácsára is, miszerint az online terek szabályozását célzó „nemzeti politikáknak” „arra kell irányulniuk, hogy a gyermekek számára lehetőséget biztosítsanak a digitális tér előnyeinek kihasználására, és az ahhoz való biztonságos hozzáférésre”.
Más kampányolók azonban lobbiztak az ausztrál kormánynál a törvényekért, mondván a tiltásra azért van szükség, hogy megvédjék a gyerekeket a káros tartalmaktól, a félretájékoztatástól, a zaklatástól és más társadalmi nyomásoktól. A 36Months kezdeményezés petíciója, amelyet már több mint 125 000-en írtak alá, azt állítja, hogy a gyermekek „még nem állnak készen arra, hogy 16 éves koruk előtt biztonságosan használják az online közösségi hálózatokat”, és hogy jelenleg „a túlzott közösségi médiahasználat a pszichológiai fejlődés kritikus szakaszában átprogramozza a fiatal agyakat, és ezzel mentális betegségek járványát okozza”.
Egy biztos, ha nem is a közösségi média betiltására, de valamilyen szabályozásra szükség van, hogy a kiskorúak védve legyenek az online zaklatástól és a koruknak nem megfelelő tartalmaktól.
Szemlézte: Veres Kata
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon