Az augusztusi hónap igen kecsegtető számadatokkal szolgált az infláció terén: az Egyesült Királyságban az inflációs ráta 10.1%-ról 9.9%-ra csökkent. Ugyanezen jelenség volt megfigyelhető az Egyesült Államokban is, ahol a júniusi 9.1%-hoz képest az infláció két hónappal később 8.3%-ra mérséklődött. Azonban, jogosan merül fel a kérdés: vajon ez már a fény az alagút végén, vagy csak a vihar előtti csend?
A The Spectator cikke alapján az augusztusi inflációs ráta az Egyesült Királyságban elsősorban az enyhülő üzemanyag és olajáraknak köszönhetően csökkent, ami azt is jelzi, hogy a világpiacoknak sikerült stabilizálni a helyzetet az orosz gázról való leválás után. Azonban fontos számolni a közelgő energiakrízissel is, amely a hidegebb hónapokban lesz különösen észrevehető, a megnövekedett kereslet miatt. Ez egyúttal megmutatja azt is, milyen mértékben sikerült Európának új alternatívákat találnia.
Forrás: Spectator
Az Egyesült Királyság – Magyarországhoz hasonló módszerrel - ársapkákkal szabályozta az energiaárakat (melynek következtében egy átlag háztartás számlája október elsejétől maximum 2.500 font lesz az elkövetkezendő két évben), más országokban azonban az árak a megnövekedett kereslet miatt kétség kívül emelkedni fognak az elkövetkezendő hónapokban.
Ami érdekes, hogy az Egyesült Királyságban a csökkenő infláció elrejt bizonyos negatív hatásokat.
Komoly drágulás volt ugyanis megfigyelhető az alapvető élelmiszerek, köztük a tej, a tojás és a sajt árában, valamint a ruházat és természetesen a háztartások esetén is (a lakbér átlagosan 4%, az áram 54%, míg a gáz 95.7%-kal drágult).
Az Egyesült Államokban sem jobb a helyzet
A nagy-britanniaihoz hasonló, csökkenő tendencia mutatkozott az Egyesült Államokban is, amely reménnyel töltött el számos szakértőt - számol be róla a The Economist.
Elsősorban ki kell emelnünk, hogy az egész Európát sújtó üzemanyagár-krízis Amerikát elkerülte sőt, az olajárak 13 egymást követő héten csökkenő tendenciát mutattak. Mindez pedig annak köszönhető, hogy az ország nem függ az orosz ellátástól.
Ugyanakkor a gyorsan változó, küldő gazdasági hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció továbbra is magas, 7,4%-os volt augusztusban az Egyesült Államokban , felülmúlva a közgazdászok és a Federal Reserve System becsléseit.
A Gallup augusztus 1-22. között folytatott, 1500 fős közvélemény-kutatása alapján az amerikaiak 56%-ának okoznak nehézséget az eluralkodó árak, ebből 12%-ot súlyosan (főleg az alacsonyabb bevétellel rendelkezők), 44%-ot pedig mérsékelten érint a probléma. Különösen érdekes, hogy ez az adat tovább bontható ideológiai nézet, illetve pártbéli hovatartozás alapján is: a republikánusok 67%-a véli úgy, hogy az infláció káros hatással van a háztartásokra. A demokraták közül azonban csak 44% gondolja ezt. A Gallup ezt az eredményt annak tulajdonítja, hogy a republikánusok sokkal gyakrabban említik az inflációt, mint elsődleges problémát, szemben a demokratákkal, illletve függetlenekkel, feltételezhetően a jelenlegi elnök politikai hovatartozása miatt.
Forrás: World Economic Forum
Hogyan tovább?
Összességében elmondható, hogy az ingadozó inflációs ráta miatt szinte lehetetlen megjósolni a intenzív drágulási folyamat végét. Azonban az biztosan elmondható, hogy a magas infláció még velünk marad, sőt hamarosan még nagyobb mértékeket is ölthet.
Szemlézte: Nyilas Sára
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon