Az uniós állampolgárságuktól nemrégiben elbúcsúzók nagyobb hányada gondolja úgy, hogy országuk jó irányba halad, mint fordítva. Mindez jókora fordulatnak számít az elmúlt hónapok adataihoz viszonyítva – derül ki az Ipsos MORI legújabb közvélemény-kutatásából.
Az Ipsos az évekig húzódó brexit-mizéria idején folyamatosan igyekezett azt mérni, hogy az Egyesült Királyság polgárai hogyan vélekednek hazájuk jövőjéről. A legfrissebb adatok azt jelzik, hogy a britek sokkal optimistábban állnak a kérdéshez, mint a közelmúltban. Legutóbb egyébként éppen egy éve volt ilyen kedvező az alább látható mutató.
Saját szerkesztés az Ipsos MORI adatai alapján
Jól látható, hogy az Európai Unióból való kilépés átmeneti időszakának végén, illetve a végleges kilépés pillanatában a társadalom jó része borús jövőképet vizionált hazájának, míg mostanra az álláspontok kiegyenlítődtek, sőt, immáron több a derülátó. Mindez az eseményeket felidézve nem is lehet véletlen. Azokban a hónapokban, amelyekben nagyobb pesszimizmus figyelhető meg, számos negatív esemény befolyásolta az embereket. A brexit-tárgyalások többször is zátonyra futottak, a kilépéskor pedig rendkívül körülményessé vált a helyzet a határok mentén, elég csak a nemzetközi sajtót is bejáró forgalmi fennakadásokra gondolni.
Az azóta bekövetkezett fordulatnak a legfőbb hajtóerejét minden bizonnyal az jelentette, hogy világossá vált az Egyesült Királyság kedvezőbb pozíciója az Európai Unióval szemben a vakcinabeszerzések terén.
Ennek eredményeképp az átoltottságot illetően egyre tekintélyt parancsolóbb előnyre tettek szert, melynek köszönhetően a legtöbb EU-tagállammal szemben az újranyitást is korábban elkezdhették. Érdemes azt is hozzátenni, hogy a kezdeti nehézségek után februárban jelentősen növekedett a szétszakadó piacok közötti kereskedelem: a hónap folyamán a szigetországból csaknem 50 százalékkal exportáltak többet uniós országokba, mint az év első 31 napjában – közölte a Politico. Mint a márciusban felmért adatokból kiderül, az embereket a brexit kérdése gyakorlatilag fele-fele arányban osztja meg jelenleg.
Saját szerkesztés az Ipsos MORI adatai alapján
Összességében a nehéz válást követő pár hónapról az mondható el, hogy a britek eleinte kimondottan pesszimisták voltak, majd – elsősorban az oltások miatt – bizakodóbbá váltak.
Elhamarkodott lenne azonban azt jósolni, hogy ez a tendencia változatlan marad.
A vakcinabeszerzési verseny előbb-utóbb a múlté lesz, az új kihívások pedig nem biztos, hogy mindig az Egyesült Királyság malmára fogják hajtani a vizet. A fokozódó belső feszültségek továbbá komoly egzisztenciális fenyegetést jelenthetnek, ahogy azt korábban már ebben és ebben a cikkünkben is megírtuk.
Mindenesetre érdemes lesz az Ipsos ezzel kapcsolatos közvélemény-kutatásaira időnként pillantást vetni, mivel az eddigiek alapján a brit közhangulat alakulása akár hullámvasútszerű is lehet az elkövetkező hónapokban, években.
Szemlézte: Irlanda Balázs