2024. december 29. 09:00 - Danube Institute

Javier Milei: Argentína feltámadása

2023 végén egy Buenos Aires-i kampányeseményen Emir Gullo áruházi dolgozó azt mondta a megválasztása előtt álló elnökről, hogy egy őrült. A beceneve is az „őrült ember” lett. Emellett kiemelte az elnökaspiráns előnyére, hogy nincs politikai tapasztalata, és egészen szokatlan válaszokat kínált az argentinok bajaira.

shutterstock_2466180721.jpg

Javier Milei mellett sokan azért tették le a voksukat, mert nem a megszokott körből érkezett, akik ugyan ígértek sok mindent, de megvalósítani semmit sem sikerült ezekből. Volt olyan is, aki minden ellenszenve ellenére azért szavazott rá, mert úgy érezte, meg kell próbálni, hátha valamiféle változást tud elérni, rosszabb már nem igazán tud lenni a helyzet.

Bő egy évvel megválasztása után úgy tűnik, hogy Milei rácáfolt a kritikusaira. Legalábbis eddig.

Amikor átvette az ország irányítását, akkor a hiperinfláció szélén táncolt Argentína – 26%-os havi pénzromlási ütemmel. Novemberre ez az adat havi alapon 2,4%-ra csökkent – folytatva az elmúlt időszak trendjét. 

Az éves adatokat és előrejelzéseket megnézve láthatjuk, hogy amennyiben helyesek, 2029-ben 10% alá eshet az infláció. Ez 20 év után következhet be újra, visszaadva az embereknek a reményt arra, hogy a legnehezebb időszak már mögöttük van.

Ebből is jól látszik, hogy sokan miért gondolták úgy, hogy az ismeretlen jelöltre szavaznak inkább a „mainstream” politikusok helyett.

A megválasztása előtt is már szélsőjobboldalinak bélyegzett politikust még most is sokszor ezzel a jelzővel illetik. Ez a megnevezés ugyanakkor félrevezető, hiszen bár a nézetei tényleg elég szélsőségesek, ezek a gazdasági világnézetére korlátozódnak és nem a tradicionálisan vett értékekre.

Saját magát erőteljes libertariánusnak tartja, aki ugyan nem törekszik az állam teljes megszüntetésére, de mindenképpen a lehető legkisebb szerepet vállaló államot szeretne. Ennek részeként a 18 minisztérium felét megszüntette és a bürokráciát nagyon erőteljesen visszanyeste.

Mindezek mellett fontos kiemelni a nyugat melletti elköteleződését.

Ezt jól mutatja, hogy megválasztása után kilépett a BRICS-ből. Mindemellett az ország benyújtotta a NATO-hoz való csatlakozási kérelmét – ezt azt jelentheti, hogy biztonsági, stratégiai partnerré fog válni, mert a szövetség jelenlegi szabályzata alapján földrajzilag nem lehetséges a csatlakozása.

Ez a lépés ugyan katonailag is jelentős – tekintettel az így elérhetővé váló kiképzési lehetőségekre és modernebb felszerelésekre – ugyanakkor gazdaságilag még fontosabb lehet. Jelenleg Argentína erősen küzd azzal, hogy nincs az országban jelentős külföldi befektetés. Erre jelenthet megoldást a kimondott közeledés a „nyugati országok” felé.

Mindent figyelembe véve az elmúlt egy évben olyan eredményeket ért el a kisebbségben kormányzó Milei, amit nem sokan vártak tőle. Emellett a jelenlegi támogatottsága eléri az 50%-ot, ami annak fényében kimondottan jó, hogy a gazdasági kiigazítás érdekében jelentős szigorításokat vezetett be, ami mindenkire hatással volt.

Ugyanakkor még nagyon hosszú út vezet oda, hogy elérje a célját és az ország kilábaljon a gazdasági válságból.

Szemlézte: Fehér Szabolcs

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása