Miközben a COP29 éghajlatváltozási konferenciára tartott Azerbajdzsánba, Keir Starmer, Nagy Britannia miniszterelnöke nyilatkozott arról, hogy pontosan hogyan képzeli el országa nemzetközi kapcsolatait az amerikai elnökválasztás után. Kimondta, hogy Donald Trump győzelmétől függetlenül ő szeretné minden szövetségesével megőrizni az eddig ápolt jó viszonyt és szoros együttműködést.
Starmer állítja, hogy nem kell választani az Amerikai Egyesült Államokkal, illetve az Európai Unióval ápolt barátság közül, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság idővel könnyen e két térség kereskedelmi “háborúja” közepén találhatja magát. Nem is beszélve arról, hogy Trump ígéretet tett az amerikai munkahelyek számának növelésére, amit az import áruk árának akár 20%-os emelésével kíván elérni.
Számtalan közgazdász figyelmeztette is az angol exportőröket a terv következtében fennálló veszélyekre, annak ellenére, hogy a brit miniszterelnök mindinkább állítja, hogy az ország készen áll szembenézni egy ilyen helyzettel.
Az Európai Unió pedig minél gyorsabb és határozottabb válasszal szolgálna az újonnan megválasztott elnök ezen lépésére, természetesen békés úton, tárgyalások és megállapodás formájában. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen hasonlóképpen nyilatkozott Trump kinevezése után: “dolgozzunk együtt egy olyan transzatlanti partnerségen, amely továbbra is hasznára válik polgárainknak”.
Maga Keir Starmer is egyébként egy nemrégiben megválasztott politikus, aki azután került hatalomra, hogy júliusban a Munkáspárt elsöprő győzelmet aratott a Konzervatív Párttal szemben, többséget szerezve a parlamentben.
Adatok forrása: BBC
A Munkáspárt már ekkor fontolóra vette annak a lehetőségét, hogy a novemberi elnökválasztásból Donald Trump kerül ki győztesen. Akkoriban az angol politikusok úgy nyilatkoztak, hogy képesek lennének együttműködni vele, amennyiben erre kerülne sor.
Amikor világossá vált, hogy Trump legyőzte Kamala Harrist, akkor sok más politikussal együtt Keir Starmer is gratulált neki egy, az X-en közzétett bejegyzésében.
Congratulations President-elect @realDonaldTrump on your historic election victory.
— Keir Starmer (@Keir_Starmer) November 6, 2024
I look forward to working with you in the years ahead. pic.twitter.com/QYHLd4k4EG
Tehát az Egyesült Királyság külpolitikai célja nem meglepő módon a szövetségesekkel ápolt kapcsolatok fenntartása és további erősítése, valamint a gazdasági kapcsolatok elmélyítése, nemcsak az Európai Unióval, hanem az Egyesült Államokkal is.
Ezen két térség ugyanis a legnagyobb kereskedelmi partnere a szigetországnak. Nem meglepő tehát, hogy Keir Starmer mindent megtesz annak érdekében, hogy egyben tartsa országát és mellette biztosítsa a minél szélesebb körű külkapcsolati rendszert.
Trumppal együttműködni érdemes, nem ellenségnek tekinteni, hiszen irdatlan hatalommal rendelkezik az Amerikai Egyesült Államok. Ezzel a brit miniszterelnök is tisztában van. Még ha néhány esetben ütköznek is a politikai érdekek, akkor is ki kell tartani a két ország közötti barátság mellett, mert ez mindkettőjüknek több szempontból is előnyös.
Hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok kapcsolata a továbbiakban hogyan alakul, az kérdéses. Mindenesetre békésnek mindenképp megmarad. Ezen túl még egy dolog biztos: bármi is történjék e két fél között, abban az Egyesült Királyságnak is nagy szerep jut.
Szemlézte: Grizner Vivien
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon