Az abortuszhoz való jog alkotmányos védelmének megszüntetésére utaló anyag kiszivárgása a legfelsőbb bíróságból óriási port kavart az Egyesült Államok közéletében, teret engedve az új lehetséges jogi környezetre vonatkozó spekulációnak.
Valóságos közéleti bombát robbantott a minap az Egyesült Államokban a Politico. A lap birtokába ugyanis eljutott az amerikai legfelsőbb bíróság abortuszjogokkal kapcsolatos ügyének véleményvázlata, amelyből kiderül, hogy a bírák többsége ejtené az 1973 óta fennálló, az abortuszhoz való jogot szövetségi szinten védő precedenst. Az évekre visszanyúló ügy részletei itt olvashatók, a végső döntés pedig a következő néhány hónapban várható.
A kiszivárgott dokumentum rögtön az ország elsőszámú belpolitikai témájává vált, elég csak az amerikai sajtóorgánumok címlapjaira vagy a vezető politikusok nyilatkozataira pillantani. Előbbiek képviselőjeként a The Hill is számos cikket szentelt a témának, melyek egyikében összeszedte az öt legfontosabb következményét annak, ha az abortuszjog kérdése a szövetségi jogértelmezés kereteiből a politikai csatatérbe kerül vissza. Ezek közül néhánnyal korábban már blogunk is foglalkozott, mindazonáltal érdemes végigzongorázni rajtuk.
Az abortuszt az amerikai államok felében betilthatják – vetíti előre elsőként a hírlap. A kiszivárgott dokumentum ugyanis arról árulkodik, hogy a bírák állami szinten képzelik el a szabályozást.
Azon felül, hogy néhány erősen konzervatív államban a Roe v. Wade felülírása után automatikusan hatályba lépnének korlátozó jogszabályok, számos egyéb republikánus többségű törvényhozó testületben menne át jó eséllyel egy szigorításról szóló tervezet. Az újság a témával foglalkozó szervezetek jóslatára hagyatkozva beszél az államok feléről.
A demokraták megpróbálhatják szövetségi törvénykezés útján kodifikálni az abortuszhoz való jogot, ám ennek sikerére vajmi kevés az esély
– folytatja a The Hill szerzője. A legújabb fejleményekre reagálva Bernie Sanders éppen ezt szorgalmazta, ám Twitter-bejegyzésében rá is mutatott a legnagyobb bökkenőre; mégpedig arra, hogy a törvényjavaslat elfogadásához a filibuster intézménye miatt a szenátorok legalább 3/5-ének szavazatára szükség volna.
Congress must pass legislation that codifies Roe v. Wade as the law of the land in this country NOW. And if there aren’t 60 votes in the Senate to do it, and there are not, we must end the filibuster to pass it with 50 votes.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) May 3, 2022
A 60-40-es többség kialakítása a közeljövőben gyakorlatilag lehetetlen, mivel a téma pártvonalak mentén osztja meg a politikusokat, a demokraták pedig jelen helyzetben már annak is nagyon örülnének, ha a mostani hajszálvékony többségüket meg tudnák őrizni. A kongresszusi szabályozásra vonatkozó ígéretet egyébként a jelenlegi elnök Joe Biden is tett, még választási kampányának hajnalán, 2019-ben.
Roe v. Wade is the law of the land, and we must fight any and all attempts to overturn it. As president, I will codify Roe into law and ensure this choice remains between a woman and her doctor. https://t.co/kaJbYWcYhL
— Joe Biden (@JoeBiden) October 5, 2019
Tovább haladva a cikk írója rámutat, hogy a Legfelsőbb Bíróság két okból is heves kritikák kereszttüzébe került. A döntés felháborodást keltett a liberálisok körében, de ennél is súlyosabb – mivel nem pártpolitikai kérdés – a szerven belül vétett hiba, ami a dokumentum kiszivárgásához vezetett. Nem véletlen, hogy ez utóbbi kapcsán a konzervatív oldalon is érezni lehet az elégedetlenséget. Összességében tehát meg van a veszélye annak, hogy az ügy jelentős csorbát ejt a testület hírnevén.
Most már tényleg aligha kérdés, hogy az abortuszvita nagyon komoly tematizáló erő lesz a novemberi félidős kongresszusi választásokon
– tér rá utolsó pontjára a szerző. Korábbi, a fejlemények nyomán még aktuálisabbá váló szemlénkben éppen azt vázoltuk fel, hogy a várva várt bírósági döntés hogyan hathat a pártpolitikai erőviszonyokra.
Szemlézte: Irlanda Balázs
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon