Nicolas Maes, az Orano francia állami nukleáris üzemanyag-gyártó cég vezérigazgatója bejelentette, hogy a vállalat új uránbányákat kíván nyitni Mongóliában és más országokban. A cél az atomenergia-ipar növekvő igényeinek kielégítése, valamint a nigeri projektek leállása miatti termeléskiesés pótlása.
Az Orano nehézségekbe ütközött a nigeri urán beszerzésében, miután 2023-ban az elnöki gárda parancsnoka, Abdourahamane Tchiani megpuccsolta az addigi elnököt, Mohamed Bazoum-ot. Tavaly év végén a cég közölte, hogy elvesztette az irányítást ottani többségi tulajdonú projektjei felett.
2025 januárjában a vállalat előzetes megállapodást kötött Mongóliával a „Zuuvch Ovoo” bányászati projekt fejlesztéséről. A termelés várhatóan négy év múlva indul, és 2044-re elérheti el az évi 2600 tonnát. Maes elmondása alapján a vállalat fontolgatja namíbiai műveleteinek újraértékelését is. Itt becslések szerint 18 000 tonna uránkészlet található, ami 18 évre is elegendő lehet. A vezérigazgató szerint a tervezett diverzifikáció jelentősen megerősíti a vállalat rezilienciáját a geopolitikai kockázatokkal szemben.
Az urán iránti kereslet a belátható jövőben várhatóak növekszik, mivel számos ország új atomreaktorokat tervez építeni a tiszta energia iránti igény kielégítésére.
Az olyan nagy nukleáris energiatermelők, mint az USA, igyekeznek csökkenteni függőségüket az orosz szállítmányoktól, amelyek a világ dúsított urántermelésének 40%-át teszik ki. Érdekes, hogy 2024 második felében olyan hírek is felröppentek, melyek szerint Magyarország is diverzifikálna, és éppen Franciaország merült fel, mint potenciális beszállító.
Az Orano tavaly választottbírósági eljárást indított Nigerben, miután a kormány lefoglalta többségi tulajdonú Somair bányáját. Körülbelül 1000 tonna, összesen 250 millió euró értékű uránt nem tudnak emiatt kiszállítani az országból. Bár ez jelentős veszteség, éppenséggel még nem végzetes. A vállalat éves 8000 tonnás termeléséből jelenleg mintegy 5000 tonna Kanadából származik. "Idővel függetlenné válhatunk Nigertől" - jelentette ki Maes az uránellátásra vonatkozóan.
Az Orano 2024-es bevétele 5,9 milliárd euró volt, ami 23%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez nagyrészt egy a japán közműszolgáltatókkal kötött 1 milliárd eurós hulladék-újrahasznosítási szerződésnek köszönhető. A viszontagságok mellett (és ellenére) 2025-re a cég közel 5 milliárd eurós bevételt vár.
[PR] Exceptional 2024 results driven by Back End export contracts. Solid outlook for 2025
— Orano Group (@Oranogroup) February 19, 2025
👉https://t.co/lxNCqD3W0g pic.twitter.com/QcBY4woIB1
Maes azt is közölte, hogy az XTC New Energy kínai vállalattal tervezett elektromos autó akkumulátorgyár projektje késhet. "Figyelembe kell vennünk az európai akkumulátorpiac lassú fejlődését, és a megfelelő időzítéssel kell beruháznunk, hogy ne előzzük meg a piacot" - magyarázta az elemzőknek tartott tájékoztatón.
Franciaország tradicionálisan az Európai Unió legnagyobb atomerőmű-üzemeltetője volt mindig, valamint kiterjedt nukleáris iparral rendelkezik, az értéklánc minden szakaszában aktív hazai vállalatokkal.
Ezzel szemben, az Unió legnagyobb gazdasága, Németország éppen ellenkezőleg járt el – az utóbbi években gyakorlatilag lenullázta a nukleáris iparát. Az atomenergia hasznosításának témája mindig gondterhes volt, viszont a csernobili, majd a fukusimai atomerőmű-baleseteket követően Európa zöld pártjai mindinkább a nukleáris energia hasznosítása ellen fordultak.
Látszólag viszont azok az országok, melyek nagy mértékben támaszkodnak nukleáris energiára, sokkal jobban teljesítettek az utóbbi évek volatilis energiaár-környezetében. Ezt Németországban is sokan érzékelhették és részben a túlzottan zöld, valóságos lehetőségeket mellőző szakpolitikai intézkedésekkel szembeni elégedetlenség is hozhatta el a korábbi kormányzó koalíció bukását.
Franciaország számára kulcsfontosságú az urán beszerzésének biztosítottsága, de emellett az egész EU számára is hasznos az önálló, Unión belüli atomipar.
Szemlézte: Lakatos Gergely
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon