2025. január 07. 07:00 - Danube Institute

Így változott a szerencsejáték piac a digitalizáció hatására

Amióta az amerikai államok 2018-ban elkezdték legalizálni a sportfogadást, az iparág robbanásszerű növekedése és a mindenütt jelen lévő reklámok széles körű figyelmet keltettek. A Covid-19 okozta lezárások óta a világ legtöbb piacán az online fogadások, főként a sportfogadás, felváltották az olyan hagyományos szerencsejáték-formákat, mint a kaszinók vagy a lottó.

shutterstock_2471590345.jpg

A H2 Gambling Capital tanácsadó cég 2003 óta mintegy 100 országra vonatkozóan becsülte meg az éves kiadásokat (azaz a fogadók veszteségeit) az egyes fogadási típusokra és módszerekre vonatkozóan, „hazatelepítve” az offshore weboldalakon elhelyezett téteket az ügyfelek feltételezett otthonába. Világszerte a hagyományos kaszinók és online megfelelőik maradnak a legnagyobb szektor, 209 milliárd dollárral. Ezt követik a lottójátékok 154 milliárd dollárral, majd a sport 130 és a kaszinókon kívüli szerencsejátékok vagy nyerőgépek 87 milliárd dollárral – írta a The Economist elemzésében

A Covid-19 járvány jelentősen megváltoztatta a szerencsejáték piacot. Bezárták a fizikai kaszinókat, valamint a sorsjegyeket árusító üzleteket, klubokat, éttermeket és játéktermeket, amelyekben nyerőgépek működtek.

Míg az olyan turisztikai célpontok, mint Makaó és Las Vegas, többnyire helyreálltak a lezárásokat követően, ugyanez nem igaz a legtöbb kaszinóra máshol. Kína például nem engedélyezte újra a videojáték-terminálokat, amelyek a járvány kitörése előtt széles körben elterjedtek voltak. Folyó dollárban kifejezve a helyszíni bevételek a 2019-es 479 milliárd dollárról idén 431 milliárd dollárra estek vissza.

Eközben az otthon bezárt emberek az online szerencsejátékok felé fordultak, amelyek akkoriban Európa nagy részén még viszonylag újdonságnak számítottak. Olaszországban és Franciaországban 2010-ben, Spanyolországban pedig 2011-ben engedélyezték először az ilyen fogadásokat. Németország pedig csak 2021-ben hozott egyértelmű szabályokat. A globális digitális bevételek a Covid alatt megugrottak, a 2019-es 82 milliárd dollárról (folyó dollárban) napjainkra 162 milliárd dollárra. Még azokon a piacokon is, ahol az online fogadások már régóta legálisak voltak, például Hongkongban, ez a forma robbanásszerű fejlődésnek indult.

Sok kaszinó kínál sportfogadást, és néhány nagy piacon gyakoriak a sportfogadási irodák, de az ilyen fogadások a helyszíni bevételek mindössze 8%-át teszik ki. Ezzel szemben az online fogadások 34%-át már a járvány előtt is a sport tette ki.

Amerika a sportfogadás 2017 óta világszerte tapasztalható növekedésének mindössze negyedét teszi ki. Európa, élén azokkal az országokkal, ahol csak nemrég legalizálták az ilyen fogadásokat, még ennél is nagyobb mértékben duzzadt, a növekedés csaknem egyharmadát adva. A kontinentális kínai „sportlottó”, amelynek során a résztvevőknek egy sor fogadást kell eltalálniuk, a hatodát teszi ki a bővülésnek. Japánban pedig a különböző típusú versenyekre, köztük a lovakra és a motorcsónakokra tett fogadások szűk egytizeddel nőttek, ami segít ellensúlyozni a pachinko, a nyerőgépek helyi változatának visszaszorulását.

A H2 előrejelzései szerint a személyes szerencsejátékokról a virtuálisakra való átállás az évtized hátralévő részében is folytatódni fog, bár a cég várakozásai szerint az online bevételek gyorsabban emelkednek a kaszinójátékok esetében, mint a sportjátékoknál.

A további növekedés legnagyobb akadálya valószínűleg a szabályozás. A sportfogadás még mindig terjed az amerikai kontinensen, de máshol a politikusok az ellenkező irányba mozdultak el.

Ausztráliában, ahol a GDP igencsak magas arányát, 1,2%-át költik szerencsejátékra, az államok reformokat fontolgatnak. Victoria a „pokie-ket” (nyerőgépek vagy videopóker-automaták) veszi célba. A játékosoknak készpénzzel előre feltöltött kártyákat kell használniuk, és korlátozniuk kell, hogy mennyit hajlandóak veszíteni. Spanyolország betiltotta a szerencsejáték-reklámok bizonyos formáit, Nagy-Britannia pedig 5 fontban korlátozta az online nyerőgép-pörgetések maximális tétjét. Ahogyan Amerika is eljutott végül a sportfogadás legalizálásáig, nem lenne meglepő, ha az ország hamarosan szintén igyekezne korlátozni a burjánzó iparág túlkapásait, hogy minél felelősségteljesebben élvezhessék az emberek a szerencsejátékokat.

Szemlézte: Veres Kata

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása