2025. március 31. 07:00 - Danube Institute

Trump ígéretéhez híven megszüntetné az amerikai Oktatásügyi Minisztériumot

Donald Trump elnök meg akarja szüntetni az amerikai Oktatásügyi Minisztériumot, hogy az oktatás újra az egyes államok kezében legyen. Trump 2025. március 20-án írta alá az elnöki rendeletet, melynek célja, hogy a minisztérium megszűnjön, és funkciói más tárcák alá kerüljenek. Egy minisztérium megszüntetéséről azonban csak a Szenátus dönthet, és legalább 60 szavazat kell hozzá, vagyis nem elegendő a Republikánusok 53 képviselője.

Az Oktatásügyi Minisztérium (Department of Education) viszonylag új az Egyesült Államok minisztériumai között. A Kongresszus Jimmy Carter elnöksége alatt, 1979-ben szavazta meg a tárca létrehozását. Elődje az Oktatási Hivatal volt, mely kis létszámmal, más minisztériumok alá beosztva működött.

1980-as megalakulása óta az Oktatásügyi Minisztérium költségvetése 371.6%-kal nőtt, míg a kormánykiadások csak 193.7%-kal.

Forrás: US Facts

Fontos megjegyezni, hogy a minisztérium nem felelős tankönyvek vagy tantervek kiválasztásáért.

Egyetlen célja a különböző ösztöndíjak kiosztása az érdemesnek ítélt tanulók között, rassz és nem alapján, de legfőképpen az aktuális ideológia szerint.

Hiába azonban a rekordösszegű költségvetés, az amerikai iskolákban tanulók nem teljesítettek jobban 2024-ben, mint 2022-ben.

Donald Trump elnök célja a minisztérium megszüntetésével az, hogy az oktatás ügyei állami, és ne szövetségi szinten dőljenek el. Az elnök hangsúlyozta, hogy vissza akarja adni a szülőknek a lehetőséget, hogy gyermekeik oktatásáról dönthessenek.

Az Oktatásügyi Minisztériumot azonban csak a Szenátus számolhatja fel, 60 szavazattal, miközben a felsőházban csak 53 republikánus ül.

Ennek ellenére az elnök megteheti, hogy jelentősen csökkenti a minisztérium költségvetését. Trump valószínűleg kiosztaná a minisztérium funkcióit más kormányszerveknek, például a Pénzügyminisztériumnak. Ez azt jelentené, hogy azok a tanulók, akiknek valóban szüksége van anyagi támogatásra, mert például mélyszegénységben élnek, vagy valamilyen fogyatékossággal, nem veszítenék el a juttatást.

Az USA diákjai felmérések szerint nem teljesítenek jól az iskolákban. Az Oktatási Minisztérium ezek szerint nem teljesíti kitűzött célját, azaz azt, hogy esélyt adjon a hátrányos helyzetű gyermekeknek.

A tárca az előző adminisztráció alatt valódi segítség helyett az aktuális ideológiát szolgálta. Trump, még akkor is, ha nem szüntetheti meg teljes egészében, ennek véget vethet azzal, hogy kiosztja a feladatait más kormányszerveknek. A minisztérium ösztöndíjai rassz és nemi identitás alapján kerültek kiosztásra, kérdés azonban, hogy ezek mennyire jeleznek bármiféle hátrányt, ha az oktatásról van szó. Az anyagi háttér és a rassz között valóban lehet összefüggés, de az egyik nem következik a másikból.

Szemlézte: Baranyai Judit

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása