A háború Ukrajna és Oroszország között továbbra is új szinteket ér el. Az ukrán elnök szerint Moszkva most már nemcsak saját katonai erőforrásaira támaszkodik, hanem külföldi szövetségeseire, köztük Észak-Koreára is.
Egyes jelentések szerint Oroszország „jelentős számú” észak-koreai katonát vetett be a kurszki régióban, és ezek a csapatok vegyes egységekben vesznek részt az offenzívában.
Preliminary data indicates that Russia has begun using a significant number of North Korean soldiers in its assaults. These troops are being integrated into combined units and deployed in operations within the Kursk region. For now, their involvement is limited to this area, but… pic.twitter.com/7vBp4VAJlR
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 14, 2024
Észak-Korea hosszú ideje szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal, különösen a szankciókkal terhelt időszakokban, amikor mindkét ország egymás támogatására szorul. Moszkva számára Észak-Korea katonai segítsége stratégiai jelentőségű, hiszen lehetővé teszi, hogy saját erőforrásait máshová csoportosítsa át. Az észak-koreai katonák harctéri jelenléte azonban egyúttal azt is jelentheti, hogy Oroszország komoly nyomás alatt van, és a háború elhúzódásával egyre több külső segítségre szorul. Mindazonáltal tagadhatatlan, hogy
az észak-koreai katonák jelenléte új kihívások elé állítja az ukrán védelmet. Ezek az egységek más kiképzési módszereket és harcmodort hozhatnak a csatatérre, ami megnehezítheti a velük szembeni fellépést.
Ugyanakkor Ukrajna világossá tette, hogy továbbra is ellenáll minden offenzív erőnek, beleértve az Észak-Koreából érkező csapatokat is.
Időközben az ukrán csapatok orosz területekre történő behatolása azt mutatja, hogy Kijev kész a háború kiterjesztésére, ha az stratégiai előnyökkel járhat. Az észak-koreai katonák jelenléte pedig növelheti a feszültséget, és további eszkalációhoz vezethet.
A nyugati országok már korábban figyelmeztettek arra, hogy Észak-Korea támogatni fogja Oroszországot, akár fegyverszállítással, akár további katonai erő biztosításával. Most, hogy ezek a jelentések megerősítést nyernek, várható, hogy a nemzetközi közösség újabb szankciókat fontolgat Észak-Koreával és Oroszországgal szemben.
Ahogy a háború egyre inkább globális jelleget ölt, a nemzetközi közösség felelőssége, hogy lépéseket tegyen a béke érdekében.
A Zelenszkij által említett béketerv és békefenntartó erők esetleges telepítése kulcsfontosságú lehet a konfliktus megoldásában. Ugyanakkor az, hogy Oroszország egyre több külföldi segítségre támaszkodik, azt mutatja, hogy a háború még messze nem ért véget.
Adatok forrása: Orosz Nemzeti Bank
Ahogy az a diagramon is látható, Oroszország GDP-je (bár 2022-ben 2021-hez képest csökkent) többnyire növekedést mutat minden, az ország ellen bevezetett szankció ellenére. Nem lehet azt mondani, hogy semmilyen mértékben nem érintik az országot az Ukrajnával szembeni fegyveres konfliktus kitörése óta hozott korlátozó intézkedések, viszont egyértelműen nem olyan mértékű ezek negatív hatása, mint azt számtalan forrásból hallhatjuk.
Sokan úgy gondolják, hogy csak a katonai, illetve a fegyveripar fejlődése miatt folyamatos az orosz gazdaság növekedése, és bár ezek is fontos (sőt talán a legfontosabb) szerepet játszanak, de korántsem hiszem, hogy csak erről fújna a szél. Mindenesetre tagadhatatlan, hogy
Oroszország sok tekintetben meglepetést okozott többeknek, főként azzal, hogy így állja a sarat a szankciók ellen.
Nem lehet tudni mikor ér véget a háború. Donald Trump hivatalba lépése lehet az a löket, amire eddig várt a világ. Ezt azonban csak január 20-a után tudhatjuk meg. Addig is reménykedni kell, hogy egyik háborúzó fél sem tesz olyan drasztikus lépést, ami esetlegesen egy még komolyabb háborút eredményez.
Észak-Korea katonai segítségnyújtása mondhatnánk, hogy meglepetésként ért minket, de akkor valószínűleg hazudnánk. A közte és Oroszország között lévő kapcsolat napról napra egyre erősebb gyökereket vet, ez pedig ki tudja, hogy hosszabb távon hova vezethet. Egy biztos: sok jót nem tartogat, különösen az ukránok számára.
Egyértelmű, hogy a béke megkötése lenne a lehető legjobb lezárása ennek a fegyveres konfliktusnak. Amíg erre sor nem kerül, addig is tervezgetni kell nemcsak a leendő béketárgyalások tartalmát, folyamatát, lefolyását, hanem a jövőre nézve is érdemes különféle fontos döntéseket előre meghatározni.
Szemlézte: Grizner Vivien
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon