2024. november 12. 07:00 - Danube Institute

Hogyan fest Európa politikai tájképe Trump megválasztása után?

Donald Trump amerikai elnökké választása sokkolta Európát. Néhányan mély aggodalmukat fejezték ki Európa biztonsági, védelmi és gazdasági érdekeinek lehetséges következményei miatt, míg mások üdvözölték felemelkedését, mint lehetőséget a kapcsolatok újjáélesztésére és politikai céljaik előmozdítására. 

shutterstock_677126284.jpg


Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem vesztegette az időt, és Trump győzelmét "a világ számára nagyon szükséges győzelemnek" nevezte.

Azáltal, hogy kifejezetten baráti kapcsolatot ápol az Egyesült Államok következő elnökével, a magyar kormányfő megpróbálhat közvetítőként fellépni Washington és Európa között.

Orbán diplomáciai befolyását növelheti a politikai kapcsolatuk erősödésével, Trump protekcionista kereskedelmi politikájának kilátása ugyanakkor negatívan hathat a magyar gazdaságra.

Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes Trump megválasztását "nagy visszatérésnek" nevezte, amely "csak jót tehet Olaszországnak, Európának és az egész világnak". Salvini, Európa jobboldali mozgalmának egyik karizmatikus arca, Trumphoz hasonló álláspontot képvisel a bevándorlás és a hagyományos értékek terén, így arra számít, hogy Trump hatására a hasonló mozgalmak erősödnek Európában. Sokak számára az újonnan megválasztott elnök nem csupán ideológiai megnyugvást, de biztonságot is teremthet Európában. Salvini szerint amennyiben sikeresen teljesíti igéretét, miszerint véget vet az orosz-ukrán háborúnak, Nobel-békedíjat érdemelne.

Azonban a szakértők figyelmeztetnek, hogy bár a patrióta vezetők rövidtávon valamelyest igazolva érezhetik magukat, Trump "Amerika az első" politikája az Egyesült Államok érdekeit mindenki más fölé helyezi. Hendrik Vos, a belgiumi Genti Egyetem politológia professzora arra figyelmeztet, hogy a Salvinihez hasonló vezetők nem számíthatnak különleges kedvezményekre, mivel Trump "mindig az amerikai érdekeket fogja választani", amikor az Egyesült Államok és egy másik ország érdekei között kell döntenie.

A liberális oldalon olyan vezetők, mint Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár óvatos optimizmussal és aggodalommal tekintenek a helyzetre.

Macron szerint Európának "egységesebbé" kell válnia és meg kell védenie saját érdekeit. Az az eshetőség, amely szerint az Egyesült Államok kevesebb támogatást nyújt a NATO-nak és Ukrajnának, aggodalmat kelt Európa biztonsági keretrendszerével kapcsolatban. Az országok népességének véleménye is erősen tükrözi a vezetőikét, a nyugati társadalmakban rendszerint a negatív vélemények vannak többségben.

trumpvelemeny.png

Forrás: YouGov

 Az európai vezetők számára a jövő mindenképpen egyensúlyozást igényel a nemzeti érdekek és az Egyesült Államokkal való jó viszony között. A kontinensen mindenütt gratulációk hangzanak el az együttműködés szellemében, de a háttérben a vezetők készülnek azokra a lehetséges politikai változásokra, amelyek károsíthatják országaikat.

Trump megválasztása egyaránt nyit meg lehetőségeket és hoz bizonytalanságot Európa számára. Míg a patrióta vezetők, mint Orbán és Salvini igyekeznek megragadni a lehetőséget, az európai egységre, biztonságra és gazdasági stabilitásra gyakorolt szélesebb körű következmények még nem láthatók. Ahogy az európai vezetők navigálnak ebben az új helyzetben, az alkalmazkodóképességük és az amerikai politikai változásokra adott válaszaik döntőek lesznek a kontinens jövőbeni irányának meghatározásában.

Szemlézte: Balogh Péter

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása