Az OceanGate Titan búvárhajójának tragikus balesete világszerte hatalmas port kavart. Az járművet turisztikai céllal üzemeltette a 2008-ban alapított vállalat, amely egzotikus vízalatti élményeket ígért ügyfeleinek. A Titanic-expedíció tragédiája azonban számos kérdést vet fel.
A Titan búvárhajó 2023. június 23-án, vasárnap indult útnak az ötödik Titanic-expedíciójára. Öt utassal a fedélzeten haladt a roncsok felé, de 1 óra 45 perc után megszűnt a kapcsolat a Titan és az azt üzemeltető OceanGate Expeditions között. Helyi idő szerint délután öt óra negyven perckor értesítették az Egyesült Államok Parti Őrségét, amely az elveszett jármű keresésére indult, a tragédia azonban már nem volt elkerülhető. A baleset híre futótűzként terjedt a nemzetközi médiában, hiszen
az áldozatok között volt maga Stockton Rush, az OcenaGate Expeditions alapítója és ügyvezető igazgatója is.
Surface search underway for the OceanGate Titan Submersible. The five people stuck inside the Titanic submarine:
— quinn (@outtaminds) June 20, 2023
Paul-Henry Nargeolet, 73
Stockton Rush, 61
Hamish Harding, 58
Shahzada Dawood, 48
Sulaiman Dawood, 19 pic.twitter.com/hzwBbQf9jY
A balesetet követő napokban hatalmas érdeklődés övezte a történteket és ez máig is csak kis mértékben látszik csillapodni. Sorra szólalnak meg rokonok és ismerősök, de számos szakértői vélemény is napvilágot látott. Míg az áldozatok hozzátartozói főképp a keresőcsapatok áldozatos munkáját köszönték,
a szakértők egyetértettek: voltak kétségeik a Titanic-expedíció sikerességével kapcsolatban.
“Nem lepett meg minket” – fogalmazott Will Kohnen, a Tengerészeti Technológiai Társaság Tengeralattjáró Bizottságának elnöke a Titán eltűnésével kapcsolatban. „Egy ideje tudtunk erről a projektről, és voltak aggályaink.” - tette hozzá.
A Tengerészeti Technológiai Társaság Tengeralattjáró Bizottságának elnöke már 2018 márciusában is fogalmazott meg kritikát az OceanGate törekvéseivel kapcsolatban, amikor levélben fordult Stockton Rush cégvezetőhöz és jelezte a Bizottság “egybehangzó aggályait”. A Bizottság elnöke levelében hangsúlyozta
az Oceangate által alkalmazott jelenlegi kísérleti megközelítés negatív eredményekhez vezethet (a kisebbtől a katasztrofálisig), amelyek súlyos következményekkel járhatnak az iparág minden szereplője számára.”
A nyilvánvaló figyelmeztetés ellenére az OceanGate csapata mégis a kockázatos expedíció mellett döntött. Ez a lépés öt ember életébe került és számos szempontból veszélyeztette az iparág hírnevét is, hiszen alaposan megingott az érdeklődő turisták bizalma a hasonló expedíciókban. Mind biztonsági szempontok, mind pedig etikai aggályok is napvilágot láttak, tekintve, hogy az OceanGate nem egyedüli cégként ajánl extrém és szenzációvadász lehetőségeket az érdeklődőknek.
A katasztrófaturizmus és az extrém sportok körüli negatív vélemények is megerősödtek, hiszen sokan tartják a Titanic roncsainak látogatását egyszerű pénzkidobásnak.
A legfrissebb hírek szerint azonban az OceanGate Expeditions a tragédia következtében úgy határozott, nem indít több expedíciót a Titanic roncsaihoz. “Az OceanGate felfüggesztett minden feltárási és kereskedelmi műveletet.” - olvasható a cég internetes oldalán. Nem tudni, hogy a jövőben indítanak-e majd hasonló expedíciókat, ám az bizonyos, hogy a Titan balesete hosszú távon befolyásolja a mélytengeri merüléseket és az ezzel foglalkozó vállalatokat.
Szemlézte: Bonyhádi Lili
Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon