2024. november 26. 07:00 - Danube Institute

A harmadik világháború küszöbén? - Már három ország engedélyezte a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Ukrajnának Oroszország ellen

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen. Sőt, Párizs azt is fontolgatja, hogy katonákat küldjön az orosz-ukrán háborúba. Ezzel azonban hatalmasra nőtt az eszkalációs veszély, tekintettel arra, hogy Franciaország a NATO tagja.

shutterstock_2468695333.jpg


Jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína módosítását Vlagyimir Putyin. A szabályozás mostantól kimondja, hogy egy nem nukleáris állam támadása, ha azt egy atomhatalom támogatja, Oroszország elleni közös támadásnak minősül, illetve nukleáris megtorlást vonhat maga után az is, ha egy külföldi hatalom tömeges légitámadást indít Oroszország ellen.

Az orosz elnök már júliusban kilátásba helyezte a doktrína módosításának tervét, a Föderáció akkor azonban úgy fogalmazott, hogy minden a politikai és a katonai helyzet változásától függ majd. A "frissítést” végül az Ukrajnával vívott háború 1000. napján hagyták jóvá.

Elemzők szerint nem meglepő, hogy a nukleáris doktrína módosítására akkor került sor, amikor Joe Biden, leköszönő amerikai elnök engedélyezte az amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakéták használatát orosz területeken belül is.

Oroszország már hónapok óta figyelmeztette a Nyugatot, hogy ha Washington engedélyezi Ukrajnának, hogy efféle rakétákat lőjön ki mélyen Oroszország terültére, akkor Moszkva úgy tekinti majd, hogy ezek a NATO-tagok közvetlenül részt vesznek az ukrajnai háborúban.

Az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is bejelentette, hogy engedélyezi a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Ukrajna számára. A francia külügyminiszter, Jean-Noel Barrot szerint Ukrajna „az önvédelem logikája szerint” francia nagy hatótávolságú rakétákat lőhetne ki Oroszországra.

Jean-Noel Barrot szerint, a nyugati szövetségeseknek nem kellene korlátokat szabniuk az Ukrajnának Oroszországgal szemben nyújtott támogatások tekintetében.

Elemzők szerint a franciák döntésének a hátterében az állhat, hogy Oroszország olyan kontinentális ballisztikus rakétát tesztelt, illetve kezdi el a tömeggyártását, amellyel Franciaországot is könnyen elérheti. Nem lehet elmenni azonban annak ténye mellett, hogy ha Franciaország csapatokat küld Ukrajnába Oroszország ellen, az azt jelenti, hogy egy NATO-tag katonai erővel belépett az orosz-ukrán háborúba.

Szemlézte: Udvari Anna

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása