2026. április 06. 08:30 - Danube Institute

Merz a németországi szírek 80 százalékának hazatérését várja

Friedrich Merz német kancellár bejelentette, hogy a Németországban élő mintegy 1,3 millió szír körülbelül 80 százalékának három éven belüli hazatérését várja. A bejelentés Ahmed al-Sharaa szír elnökkel Berlinben tartott találkozóját követte.

shutterstock_2238354303.jpg

Merz szerint a helyzet Szíriában „alapvetően megváltozott" a polgárháború lezárulásával, és „a védelmi igényeket ezért újra kell értékelni." Hozzátette, hogy az érvényes tartózkodási engedéllyel nem rendelkezők, különösen a bűnelkövetők lennének az elsők, akiknek távozniuk kellene.

Al-Sharaa hálát fejezett ki Németország felé, amiért a polgárháborúháború idején megnyitotta kapuit a népe előtt. Ezt követően egy „körforgásos migrációs" modellt javasolt, amely lehetővé tenné a szírek számára, hogy hozzájáruljanak Szíria újjáépítéséhez anélkül, hogy fel kellene adniuk a Németországban felépített életüket. Megjegyezte, hogy csak a 6000 szír orvos is jelentős mértékben hozzájárulhatna Szíria talpra állásához.

A pozitív nyilatkozatok ellenére a szír menekültek körében különösen nagy mértékű a munkanélküliség.

munkanelkuliseg.jpg

Forrás: Deutsche Welle

A bejelentés azonban több oldalról is szkepticizmussal találkozott. Franziska Brantner, a Zöldek képviselője szerint a hazatérés sok szír számára továbbra sem lehetséges a hiányzó infrastruktúra és a folyamatos biztonsági instabilitás miatt. Szíriát továbbra is szektariánus erőszak sújtja, főként az ország északkeleti részén a kormányhoz kötődő erők és kurd csoportok közötti összecsapások miatt. 

Jelentős jogi akadályok is fennállnak. Sok szír már megszerezte a német állampolgárságot és semmilyen jogi mechanizmus nem létezik a hazatérés kikényszerítésére. Ezért a nagyszabású visszatérési program sikere korántsem biztos. Nemcsak a jogi akadályok jelenthetnek gondot, de Szíria stabilitása továbbra is kérdéses.

Az említett aggályok ellenére Merz törekvése a német politika jobbra tolódását tükrözi, amelyet részben a bevándorlásellenes AfD megerősödése hajt.

A német jobboldal azzal érvel, hogy a szír bevándorlók nettó terhet jelentenek a szociális rendszerre, és a 2015 óta rögzített jelentős bűnügyi statisztikákra hivatkoznak. Ugyanakkor Merz ettől elhatárolódott, szerinte Németországnak érdeke megtartani őket. 

Szemlézte: Tóth Gergely

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://danubeinstitute.blog.hu/api/trackback/id/tr4919078565

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2026.04.09. 13:57:14

Loller, eszetlen Merz. Biztos rohannak majd haza Szíriába dolgozni, mikor a németeknél kényelmesen megvannak munka nélkül a segílyekből.A 80-as években begyűjtött terekek is hogy siettek haza Törökországba.
Ébredjenek már fel... :D
süti beállítások módosítása