2024. október 29. 16:00 - Danube Institute

Beavatkozott Észak-Korea az orosz-ukrán háborúba?

Észak-Korea akár 12 000 katonát is küldhet az orosz-ukrán háborúba, hogy a Föderáció mellett szálljanak harcba. Erről számolt be a dél-koreai hírszerzés, a vádakat azonban mind Moszkva, mind Phenjan álhírnek nevezte. Az ukrán haderő Volodimir Zelenszkijjel az élen mindeközben már azt közölte, hogy észak-koreai egységek harcolnak a fronton. Felmerül a kérdés, hogy ha a hír valóban igaz, miért van szüksége Oroszországnak Észak-Korea segítségére és miért avatkozik be Phenjan az orosz-ukrán háborúba? 

shutterstock_2353439029.jpg

Phenjan már hosszú évek óta támogatja Oroszország ukrajnai háborúját, több millió lőszert és ballisztikus rakétát küldött már. Az Egyesült Királyság ENSZ nagykövete, Barbara Woodward ezzel kapcsolatban már korábban éles kritikát fogalmazott meg Oroszországgal és Észak-Koreával kapcsolatban.

Barbara Woodward most az újabb hírekről azt mondta: Putyin valószínűleg nehézségekbe ütközött az „ágyútöltelékek” toborzásakor, ezért van szükség az észak-koreai csapatokra.

A dél-koreai hírszerzés szerint a most bevetett egységek olyan különleges erők, amelyek az észak-koreai hadtest részei. A 200 000 fős, 18 dandárból álló sereg rendkívül jól képzett és különösen híres beszivárgási műveleteiről.

A csapatok esetleges kurszki bevetése két szempontból is kiemelendő. Egyrészről politikailag összhangban áll a Moszkva és Phenjan közötti, júniusban megkötött kölcsönös védelmi megállapodással, amelynek értelmében bármelyik fél segíthet a másiknak visszaverni a területére irányuló fegyveres agressziót. Másrészt pedig Oroszországnak lehetőséget nyújt arra, hogy megbillentse az egyensúlyt a kurszki régióban, hiszen így átcsoportosíthatja saját erőit, hogy további sikereket érjen el a front déli részén.

Szakértők szerint az észak-koreai csapatok küldése gyökeres változást jelentene a két ország közötti védelmi kapcsolatok terén is.

Észak-Korea vélhetően még több orosz segítséget kaphat, illetve új helyhez juthat a globális színtéren, valamint komoly tapasztalatra tehet szert egy modern háborúban.

Dél-Korea közben felszólította Észak-Koreát és Oroszországot, hogy hagyjon fel az efféle akciókkal, valamint sajtóhírek szerint tolmácsok küldését is fontolgatja, hogy segítsenek Ukrajnának kihallgatni az esetleges észak-koreai foglyokat.

Mark Rutte, NATO-főtitkár az észak-koreai csapatok küldésével kapcsolatban azt mondta, hogy „jelentős eszkalációt” jelentenének, valamint megerősítette a hírt miszerint észak-koreai katonai egységeket telepítettek a kurszki régióba.

A NATO-főtitkár kijelentette továbbá, hogy fokozni kívánja az Ukrajnának nyújtott támogatást, mely azonban tovább növeli az eszkalációs veszélyt nem csak Európában hanem az egész világon.

Szemlézte: Udvari Anna

Tetszett a cikk? Hasonló tartalmakért kövess minket a Facebookon

komment
süti beállítások módosítása