2017. május 31. 13:01 - Danube Institute

Nem áll jól Új-Zéland a gyerekjogok terén

Ebben a hónapban készült el az európai KidsRights nevű érdekvédelmi szervezet éves beszámolója, amelyben a résztvevő országok gyermekjogi helyzetéről tesznek jelentést. A 165 vizsgált országból Új–Zéland a 158. helyen végzett.

Tovább
komment
2017. május 31. 08:01 - Danube Institute

Mi az igazi politikai realizmus?

Daniel Larison három szerző gondolatmenetét tárja az olvasó elé, akik kissé eltérő módon közelítik meg a politikai realizmus eszméjét, mint a legtöbb realista gondolkodó. Az American Conservative hasábjain Larison igyekszik bebizonyítani, hogy ezen új alapvetések nem állják meg…

Tovább
komment
2017. május 30. 13:01 - Danube Institute

Felkészül az energiapolitikai váltásra Írország

Írországban májusban jelentős szerepet kaptak a klímavédelmi és egészségügyi kérdések. Egyrészt a kormány energiacsökkentési tervére jött ki válaszul a PwC jelentése, amelyet Paul Melia ismertet az olvasóval. Másrészt európai viszonylatban egyedülállóan magas radongáz…

Tovább
komment
2017. május 29. 10:31 - Danube Institute

Viszlát, jobb- és baloldal!

A közelmúltbeli választások egyre inkább azt mutatják, hogy a hosszú ideje bebetonozódott politikai struktúrák megkérdőjeleződni látszanak, és a fennálló rendszeren kívülről érkező jelöltek győzedelmeskednek. A jelenség megfigyelhető az Atlanti-óceán mindkét partján egyaránt. Russell Ronald Reno, a…

Tovább
komment
2017. május 25. 08:01 - Danube Institute

Mit is gondol Trump az iszlám világról?

A regnáló amerikai elnök kampányában enyhén szólva is kritikus hangot ütött meg az iszlám vallás egészével szemben. Ehhez képest első hivatalos, külföldi útja a Közel–Keletre vezetett, melynek első állomása az USA hagyományos szövetségese, Szaúd Arábia volt.

Tovább
komment
2017. május 24. 13:31 - Danube Institute

Mire jut egymás ellen Szaúd-Arábia és Irán?

A térség két, vezető hatalma, Szaúd Arábia és Irán között legendásan rossz a viszony. Richard Haass, a Nemzetközi Kapcsolatok Tanácsának elnöke ezt dolgozza fel a Financial Times-ban megjelent cikkében, melyet Trump Rijádban tett látogatása kapcsán írt.

Tovább
komment
2017. május 23. 12:01 - Danube Institute

Válságban a keresztény értékek Amerikában?

A keresztény értékek és a jelenlegi amerikai politika és közélet vajon hogy fér meg egymás mellett? Donald Trump elnöksége miatt gondolják úgy a politikai szakértők, hogy az Egyesült Államok válságban van, vagy a probléma mélyebben gyökerezik? Ezen kérdésekre keresi a választ Rod Dreher az American…

Tovább
komment
2017. május 23. 08:01 - Danube Institute

Kanada szigorít a foglalkoztatási politikáján

Kanada foglalkoztatáspolitikája a közeljövőben több szempontból is változáson megy keresztül. Egyrészt javítani fogják a fiatal munkavállalók helyzetét, másrészt szigorúbb szabályokhoz fogják kötni a külföldi munkavállalók alkalmazását. A nagy volumenű reformokról Jerry…

Tovább
komment
2017. május 22. 12:01 - Danube Institute

Így küzd Németország a gyűlöletbeszéddel

A szólásszabadság és a gyűlöletbeszéd dilemmájára meglehetősen eltérő megközelítést alkalmaznak Európa és az Egyesült Államok. Míg a legtöbb európai ország a történelmi tanulságok miatt kriminalizálja a gyűlöletbeszédet, és rutinszerűen bűnvádi eljárást is indít…

Tovább
komment
2017. május 22. 08:01 - Danube Institute

Visszaélhettek a brit pártok a Facebookkal és a Twitterrel

Nyomozás indult az Egyesült Királyság-beli politikai pártokkal szemben az ügyben, hogy törvénysértőnek minősül-e az a gyakorlat, ha a szavazókat személyre szabott hirdetésekkel veszik célba a Facebookon. Feltételezések szerint ugyanis a brit politikai pártok a…

Tovább
komment
2017. május 17. 12:01 - Danube Institute

Kanada a Biztonsági Tanácsba törekszik

Justin Trudeau 2016 márciusában jelentette be, hogy Kanada indulni szeretne a 2021-től felszabaduló ideiglenes tagságáért az ENSZ Biztonsági Tanácsban. Ottawának viszont mélyen a zsebébe kell nyúlnia, hogy helyet kapjon a világ egyik legbefolyásosabb döntéshozatali szervében.

Tovább
komment
2017. május 17. 08:01 - Danube Institute

Egyiptom kudarca a terror elleni háborúban

A Nílus völgyének országa az Amerikai Egyesült Államok által nyújtott hivatalos segélyezés egyik kiemelkedő célpontja – Izrael, Afganisztán, Jordánia és Pakisztán mellett. Egyiptom közel négy évtizede, 1978 óta közel 30 milliárd dollár segélyben részesült. A társadalmi…

Tovább
komment
2017. május 16. 12:01 - Danube Institute

Különös fejlemények az FBI-vezér kirúgása után

Váratlanul menesztette James Comeyt, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatóját Donald Trump amerikai elnök. Az FBI az elnökválasztást érintő orosz beavatkozást, illetve Trump kampánycsapatának esetleges orosz kapcsolatainak ügyében folytat nyomozást. A vizsgálódások élén…

Tovább
komment
2017. május 16. 08:01 - Danube Institute

Így verseng a globalizmus a nacionalizmussal

A második világháború óta a hatalom egyre inkább kezdett eltolódni a szuverén államok szintjéről a multinacionális vállalatok és intézmények felé. Fordulat jöhet? A nacionalizmus és globalizmus kibékíthetetlen ellentétének témáját dolgozza fel cikkében Gilbert T. Sewall,…

Tovább
komment
2017. május 15. 12:01 - Danube Institute

Trump bizonyítani akar a konzervatív keresztényeknek

Donald Trump amerikai elnök május 4–én egy újabb elnöki rendeletet írt alá, amely a szabad vallásgyakorlást hivatott biztosítani. A rendelet a konzervatív keresztény szavazóinak tenne kedvére − írja Paul Waldman a The Weekben.

Tovább
komment
2017. május 15. 08:01 - Danube Institute

A Selyemútra lép az Egyesült Királyság is

A tavalyi átmeneti elhidegülés után úgy tűnik, normalizálódtak a brit-kínai kapcsolatok, miután Philip Hammond pénzügyminiszter azok további megerősítésének szükségességéről beszélt Pekingben az „Egy övezet, egy út” elnevezésű nemzetközi konferencián.

Tovább
komment
2017. május 11. 08:01 - Danube Institute

Az angol nyelv kelepcéjében a világ

A latin, majd a francia nyelv hosszú évszázadokig működtek közvetítő nyelvekként. A brit birodalom és az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi fellendülésével az egész világon elterjedtté vált az angol, a 20. századtól a modern kor lingua francájáva lépett elő.

Tovább
komment
2017. május 10. 16:01 - Danube Institute

Miért zuhant össze a brit Munkáspárt?

A minapi brit helyhatósági választások a konzervatívok győzelmét és a Munkáspárt újabb gyengülését hozták. A patinás baloldali párt már hetedik évét tölti ellenzékben, ám ennek ellenére sem képes megszorongatni a torykat. Hogy miért nem, arra a The Telegraph riportja keresi a választ.

Tovább
komment
2017. május 10. 08:01 - Danube Institute

A toryk új virágzásáról

Az establishment pártjai világszerte válságban vannak – Görögországtól Franciaországon át az Egyesült Államokig erre több példát is találunk. A világ legrégebbi politikai pártja, a brit Konzervatívok viszont fénykorukat élik a jelenlegi politikai helyzetben – ebben azonban…

Tovább
komment
2017. május 09. 16:01 - Danube Institute

A demokrácia útján maradhat-e Mianmar?

Maga helyett csak levelet küldött Washingtonba a Nobel-békedíjas Ang Szan Szu Csi, Mianmar külügyminisztere és egyben de-facto vezetője − nem volt jelen, amikor Rex Tillerson amerikai külügyminiszter fogadta a délkelet-ázsiai országok diplomáciai vezetőit. Hiánya már csak azért is figyelemreméltó,…

Tovább
komment
2017. május 09. 12:01 - Danube Institute

Új-Zéland hatalmas összeget fordít a szociális szolgáltatásokra

Bill English új-zélandi kormányfő május 3-án bejelentette, hogy 321 millió dollárt különít el a költségvetésben szociális beruházásokra, amely az elkövetkező négy évben kerül felhasználásra. A belpolitikai lépést Paul McBeth és Audrey Young, a New Zealand Herald…

Tovább
komment
2017. május 09. 08:01 - Danube Institute

Népszavazás lehet Írországban az abortuszról

Írországban várhatóan jövő évben tartanak népszavazást az új abortusztörvényről. A szavazás előreláthatólag lazítana Európa legszigorúbb abortusztörvényén. Jelenleg évente körülbelül 5000 ír nő utazik külföldre, hogy terhességmegszakító beavatkozást vegyen…

Tovább
komment
2017. május 08. 17:27 - Danube Institute

Macron után sem dőlhet hátra nyugodtan a globális elit

A politikai és gazdasági elit az Atlanti–óceán mindkét oldalán továbbra is azzal hitegeti magát, hogy nincsen gond vagy aggódnivaló, hiszen a populizmus egy átmeneti kellemetlenség. „A globális elit úgy gondolja, hogy nyeregben ül. Rég tévedtek ilyen nagyot” – véli Damon Linker a The Weekben…

Tovább
komment
2017. május 06. 08:01 - Danube Institute

Hogyan tovább, Demokrata Párt?

A Demokrata Párt állami, illetve szövetségi szinten egyaránt súlyos veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni az elmúlt években. „Bizonyára eljött az idő, hogy a pártvezetés  határozott megoldásokat kínáljon az amerikai szavazók problémáira” – írja Clare Foran a The…

Tovább
komment
süti beállítások módosítása