2017. március 31. 11:45 - Danube Institute

Nekiment a klímavédelemnek Donald Trump

Bár az amerikai elnök egészségügyi reformjavaslata elbukott múlt hét pénteken, Trump most az Obama-kormány egy másik jelentős törvénycsomagjának ment neki. Ezúttal Obama Tiszta Energia Tervét függesztette fel elnöki rendeletében, mely egy újabb javaslat kidolgozására hatalmazza fel az Egyesült…

Tovább
komment
2017. március 30. 14:01 - Danube Institute

Kína felé közeledik Ausztrália

Az elmúlt tizenegy évben – egészen 2017 márciusáig – nem volt arra példa, hogy Kína miniszterelnöke látogatást tegyen Ausztráliában. Li Ko-csiang, a jelenlegi kínai kormányfő viszont egy hetet töltött Ausztráliában és Új-Zélandon, azzal a céllal, hogy erősítse Kína…

Tovább
komment
2017. március 30. 12:55 - Danube Institute

Mit üzenhetnek a tüntetések Putyinnak?

Moszkvában egyáltalán nem számít ritka jelenségek, hogy emberek tízezrei gyűlnek össze az utcákon, hogy a kormánnyal szembeni ellenérzéseiket kifejezzék. Az orosz főváros volt a 2011-2012-es demokrácia-párti tömegtüntetések centruma is, illetve az azt követő tiltakozásoké, többek között a Borisz…

Tovább
komment
2017. március 29. 08:01 - Danube Institute

Milyen az élet a „történelem vége” után?

A társadalmi versengés és a materiális javak utáni vágy is hozzájárult a történelem végéhez? Francis Fukuyama 1989-ben megírt cikke, majd 1992-ben továbbfejlesztett elmélete rengeteg kérdést vet fel, még 25 évvel a Történelem Vége és az Utolsó Ember című könyv kiadása…

Tovább
komment
2017. március 28. 08:01 - Danube Institute

Nem Trump jelenti a veszélyt Amerikára

Donald Trump elnöksége kapcsán számtalan újság közöl le a „köztársaság végével” kapcsolatos cikkeket, de az igazi veszélyt az amerikai társadalomra nem is ő, hanem egy egészen új, rejtett folyamat jelenti: a szocialista eszmék váratlan erősödése. David Nammo, a Christian…

Tovább
komment
2017. március 27. 14:31 - Danube Institute

Donald Trump, az alkalmi konzervatív

A Trump-kormányzat sokszor ellentétes lépésekre határozza el magát a politikai porondon. Az elnök hajlamos előnyhöz juttatni a nagyvállalatokat és támaszkodni a közszférára, hogy orvosolja a társadalom problémáit. Trump ezen lépései korántsem részei a konzervatív politikai…

Tovább
komment
2017. március 27. 13:31 - Danube Institute

Korszakos vezetőtől búcsúznak az írek

Ezrek kísérték el utolsó útjára az IRA tábornokából lett politikust, Észak-Írország volt „első miniszter–helyettesét”, Martin McGuinness–t. Az angol-északír béketárgyalásokat nagyban meghatározó McGuinness 66 éves korában hunyt el, szülővárosában, Derryben…

Tovább
komment
2017. március 27. 12:28 - Danube Institute

Londoni terror: merénylet a demokrácia ellen

Március 22-én Londont érte el a terrorizmus hulláma. Ilyen esetekben mindig felmerül a nemzetvédelmi szervek ébersége és a törvények szigorítása körüli vita. A demokrácia keretei között hogyan lehet kezelni az efféle egyedül végrehajtott, szinte megjósolhatatlan, tragikus eseményeket? A Telegraph…

Tovább
komment
2017. március 24. 08:01 - Danube Institute

Két Franciaország létezik

Franciaország, mint Európa egyik gazdaságilag és politikailag legbefolyásosabb állama északi és déli részre tagolható, amelyek között fejlettségbéli különbség van. Ez leginkább a gazdasági mutatókban, illetve a munkanélküliségi rátában mutatkozik meg. A különbség vajon…

Tovább
komment
2017. március 23. 08:01 - Danube Institute

A francia vidék alkonya

„La France profonde” – ezzel a kifejezéssel írják le a franciák azt a mélyről jövő nemzetképet, ami a vidéki Franciaországot, a Párizstól távol eső francia kisvárosokat és falvakat jellemzi. Rod Dreher szerint a hagyományos, történelmi városok fennmaradására nagy…

Tovább
komment
2017. március 22. 08:01 - Danube Institute

Teljesen kettévált Amerika

Megyék, ahol az egyik jelölt több mint 20 százalékos fölénnyel győzött a másik fölött (vörös: republikánus; kék: demokrata győzelem)   A 2016–os, Donald Trump győzelmét hozó elnökválasztás összességében az egyik legszorosabb volt az Egyesült Államok történetében.…

Tovább
komment
2017. március 21. 11:37 - Danube Institute

Európa felbomlani látszik

Aki ismeri Európa történetét tudja, hogy a kontinens esetenként beleesik a populista erők csapdájába. Európa küzdelme az illiberális érzületek ellen valószínűleg akkor is fennállna, ha Oroszország nem avatkozna be a nyugati államok ügyeibe. „Viszont az biztos, hogy Európa csak akkor egységes, szabad…

Tovább
komment
2017. március 21. 08:01 - Danube Institute

Lóhere oldja az ír-amerikai feszültséget

Az ír nemzeti ünnep, Szent Patrik nap előestéjén fogadta Enda Kenny ír kormányfőt Donald Trump amerikai elnök. Hagyomány, hogy ilyentájt találkozik Washingtonban a két ország mindenkori vezetője. A posztot aktuálisan betöltő politikusok között számos kérdésben ellentét húzódik – a találkozón mégis a…

Tovább
komment
2017. március 20. 16:31 - Danube Institute

Vége lehet az ausztrál kétpártrendszernek?

Az ausztrál szavazók egyre inkább kezdenek kiábrándulni az ország politikáját régóta meghatározó Munkáspárt és a liberális–konzervatív erőket tömörítő koalíció kettős uralmából. Kérdés, hogy milyen messze van a kétpártrendszer vége, és tudnak–e alkalmazkodni az…

Tovább
komment
2017. március 20. 15:31 - Danube Institute

Elbukhat az újabb skót függetlenedés

Gyenge lábakon áll Nicola Sturgeon skót vezető függetlenedési kísérlete. Egy újabb függetlenségi népszavazás kiírása egyaránt elutasításba ütközött a brit kormány és az európai államok részéről, továbbá a skót lakosság is meglehetősen kritikus szemmel tekint ezen…

Tovább
komment
2017. március 20. 14:45 - Danube Institute

Egészségügy: a demokratákkal is kooperálnia kell Trumpnak

Az Egyesült Államokban az egészségbiztosítás rendszere már a Barack Obama adminisztrációja alatt született Obamacare esetében is sok kritikát kapott. Donald Trump és a republikánusok az Obamacare-t kívánják helyettesíteni az American Health Care Act-tel, találó nevén Trumpcare-rel. A rendszer…

Tovább
komment
2017. március 17. 15:01 - Danube Institute

A Brexit felerősíti a skót nemzeti törekvéseket

Múlt év júniusában az Egyesült Királyság polgárainak majdnem 52%-a adta le voksát az Európai Unióból való kilépés mellett. Az eredmény viszont megosztotta az országot. Az angolok többsége válna az Uniótól, míg a skótok és írek inkább folytatnák a megkezdett európai utat. A népszavazás eredménye…

Tovább
komment
2017. március 17. 13:59 - Danube Institute

Kanada orosz befolyásolási kísérletektől tart

Az Egyesült Államok és Európa után Kanada lehet az Oroszország destabilizációs próbálkozásainak következő célpontja − figyelmeztetett Kanada külügyminisztere. Chrystia Freeland felhívta a figyelmet az orosz dezinformáció veszélyeire, amit saját bőrén is megtapasztalhatott: Moszkva-párti…

Tovább
komment
2017. március 16. 08:01 - Danube Institute

Mit lehet kezdeni Észak-Koreával?

Az amerikai kormány szankciói hatástalanok, és a katonai beavatkozás sem lehet opció. A Trump–adminisztrációnak így nincs más választása, mint tárgyalásokat kezdeményezni az izolált kommunista diktatúrával – írja Patrick Lawrence a The Nation–ben megjelent terjedelmes…

Tovább
komment
2017. március 14. 17:01 - Danube Institute

Brexit: Skócia újra függetlenedne az EU-ért

A brit törvényhozás hosszas huzavonát követően végül elfogadta a Brexit-törvényt és felhatalmazást adott Theresa May miniszterelnöknek arra, hogy benyújtsa az Egyesült Királyság kilépési kérelmét az Európai Tanácsnak. Közvetlenül a törvényjavaslat elfogadását megelőzően azonban Nicola Sturgeon skót…

Tovább
komment
2017. március 14. 08:01 - Danube Institute

Kimerült az amerikai liberalizmus

Mit jelent manapság a liberalizmus? Milyen értelmezési változásokon esett keresztül az 1960-as évek Amerikájától a mai Egyesült Államokig? Hogyan értelmezendő a rasszizmus, szexizmus, homofóbia a liberalizmus keretein belül? Ezen kérdésekre keresi a választ Shelby Steele a Wall…

Tovább
komment
2017. március 13. 15:01 - Danube Institute

Új ausztrál külpolitika van születőben

Az ausztrál kormány visszahívta diplomáciai kiküldetéseikről a misszióvezetőket, hogy velük együtt új külpolitikai irányelveket dolgozzon ki. A születendő dokumentum újragondolná az ország védelmi alapjait, új kereskedelmi kapcsolatokat alakítana ki, illetve felkészítené a…

Tovább
komment
2017. március 13. 11:01 - Danube Institute

Befuthat a holland Donald Trump?

Újabb választás, újabb iszlámellenes nacionalista – figyelemreméltó szőke frizurával. Még egy populista politikus okozhat meglepetéseket és ingathatja meg az elitet, illetve a fennálló hatalmi rendszert a szavazásokon. A hollandiai országos választásokat március 15-én tartják,…

Tovább
komment
2017. március 13. 08:01 - Danube Institute

Beutazási tilalom − újratöltve

Január végén Donald Trump bejelentette a muszlim országok elleni beutazási tilalmát, március 6-án pedig bemutatták az alapkoncepció megreformált változatát. Daniel Larison és Mark Krikorian összegezték gondolataikat a beutazást gátló rendeletről szóló cikkeikben.

Tovább
komment
2017. március 10. 08:01 - Danube Institute

Afganisztán lehet Amerika új Vietnamja?

Az afganisztáni háború jelenleg az Egyesült Államok leghosszabb ideje tartó konfliktusa. Az amerikai hadsereg 2001-ben azzal a céllal érkezett az országba, hogy kifüstölje az iszlamista terrorszervezeteket és demokratikus kormányt alakítson Kabulban. Az Egyesült Államok haderejének…

Tovább
komment
2017. március 09. 08:01 - Danube Institute

Létrejöhet az angolszász „világbirodalom”?

Világszinten tetten érhető egyfajta nosztalgikus nacionalizmus, amely a vélt vagy valós múltbéli nemzeti dicsőséghez való visszatérést állítja középpontba. Edoardo Campanella és Marta Dassù Foreign Affairs-ben megjelent írása szerint ez egy olyan politikai erő, amely formálhatja a világrendet:…

Tovább
komment
2017. március 08. 08:01 - Danube Institute

A populizmus kétélű fegyver

A jobboldali populizmus veszélyeiről manapság egyre többet hallani, ám van a populista irányzatoknak egy csendesebb, de annál veszélyesebb formája – a centrista populizmus, amely Olaszországban és Németországban is sikerrel hódított teret. A kiszámíthatóság, a tapasztalat és a…

Tovább
komment
2017. március 07. 13:47 - Danube Institute

Mihez kezdjen Trump Iránnal?

Donald Trump egy február közepén tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a 2015-ben megkötött iráni atomegyezmény nem áll biztos lábakon. Az amerikai elnök február 3-án szankciókat is kiszabott Iránra, ezek következményét azonban nehéz előre megjósolni – véli Ross Harrison és Alex Vatanka a…

Tovább
komment
2017. március 06. 15:01 - Danube Institute

Felbolydult az észak-ír politika

A választások után felbolydult az észak-ír politika – számol be választási elemzésében az Irish Times belfasti szerkesztője, Gerry Moriarty. A nagy győztes az ír nacionalista Sinn Féin, amely csaknem beérte a brit fennhatóságot pártoló DUP (Demokratikus Unionista Párt)…

Tovább
komment
süti beállítások módosítása